Karta sieciowa

Karta sieciowa zapewnia dostęp do sieci zarówno na PC’tach, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. O ile smartfony i tablety posiadają zintegrowane karty sieciowe, o tyle często zakupienie zewnętrznej lub wewnętrznej karty sieciowej do komputera stacjonarnego albo laptopa leży po stronie użytkownika. W artykule podpowiadamy, czym jest i jak działa karta sieciowa, wymienimy najpopularniejsze konstrukcje, zaprezentujemy podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów, a także podamy popularne przedziały cenowe.

Czym jest i jak działa karta sieciowa?

Karta sieciowa klasyfikowana jest do kart rozszerzeń (funkcjonalności komputerów), której zadanie opiera się na transformowaniu odebranych pakietów danych w sygnały możliwe od przesyłania w ramach sieci komputerowej. Funkcjonowanie kart sieciowych związane jest z obsługą określonych standardów, takich jak: Ethernet, Token Ring, ArcNet, 100VGAnylan, FDDI i wielu innych. Karta sieciowa może pracować wyłącznie w jednym standardzie naraz.

Każda karta sieciowa zaimplementowana w sieci komputerowej posiada własny adres fizyczny, zwany adresem MAC. Adres ten nadawany jest przez producenta i umieszczany w pamięci stałej karty.

Zewnętrzne i wewnętrzne karty sieciowe

Podstawowym kryterium podziału kart sieciowych jest podział na konstrukcje wewnętrzne i zewnętrzne – montowane wewnątrz komputera za pomocą szyny PCI albo do portu USB na zewnątrz komputera stacjonarnego lub laptopa.

Karta sieciowa Wi-Fi

Karty sieciowe Wi-Fi są kartami wewnętrznymi podłączanymi do magistrali PCI komputera lub zewnętrznymi wpinanymi do portu USB. Doskonale nadają się one do komputerów typu PC oraz laptopów. Tego typu karty mają swoje wady i zalety.

Do niewątpliwych zalet możemy zaliczyć dużą mobilność, łatwość montażu i ograniczenie plątaniny kabli. Wybierając takie rozwiązanie, możemy bez przeszkód korzystać z sygnału emitowanego przez modem tak długo, jak komputer znajdzie się w jego zasięgu.

Podstawową wadą kart Wi-Fi jest ich nieco mniejsza przepustowość. By ograniczyć jej straty, podczas wybierania karty sieciowej bezprzewodowej należy zwrócić szczególną uwagę na wykorzystywany przez nią standard transmisji danych. Obecnie najnowszą i najpopularniejszą technologią jest standard AC, którego szerokość pasma wynosi od 20 do 160 MHz, a przepustowość oscyluje w granicach od 433 do 1300 Mb/s. Nieco starszym i jednocześnie tańszym rozwiązaniem jest standard N, który pozwala uzyskać przepustowość na poziomie od 150 do 600 Mb/s.

Karta sieciowa USB

Karty sieciowe USB produkowane są wyłącznie jako karty bezprzewodowe montowane na zewnątrz komputera – naturalnie do jego portu USB. Jest to rozwiązanie, które szczególnie mocno dedykowane jest komputerom mobilnym. Niemniej jednak ze względu na rozwój technologiczny i dobre parametry kart sieciowych podpinanych pod USB, można je instalować także do komputerów stacjonarnych.

Do ich zalet można zaliczyć błyskawiczny i banalny montaż, który sprowadza się do wpięcia karty oraz zainstalowaniu dedykowanych sterowników. Poza tym karta tego typu jest ekstremalnie mobilna i z powodzeniem może być wykorzystywana z wieloma urządzeniami naprzemiennie. Wadami kart sieciowych USB jest zajmowanie portu USB oraz niższa przepustowość sygnału niż kart sieciowych wewnętrznych. Poza tym ze względu na mniejszą ilość i słabsze anteny mogą one gorzej odbierać sygnał wysyłany z modemu.

Na jakie parametry kart sieciowych zwracać uwagę?

Poza wymienionymi powyżej parametrami, przed podjęciem zakupowej decyzji należy zwrócić uwagę na: moc anteny i ilość anten.

Moc anteny określana jako zysk energetyczny i wyrażana w dB pozwala określić, jak antena radzi sobie z odbiorem sygnału. W przypadku sygnału, który musi pokonać grube ściany, sufit lub wiele innych przeszkód, warto zainwestować w karty sieciowe wyposażone w anteny o dużym zysku energetycznym. Im większa moc anteny, tym sygnał będzie stabilniejszy.

Ilość anten determinuje szybkość transmisji danych. Anteny montowane w kartach sieciowych dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Karty podpinane pod magistralę PCI komputerów zwykle posiadają mocne anteny zewnętrzne oraz kilka anten wewnętrznych, podczas gdy wiele modeli kart pod USB posiada wyłącznie anteny wewnętrzne z możliwością podpięcia dodatkowych anten zewnętrznych.

Karta sieciowa do laptopa

Poszukując karty sieciowej do laptopa (o ile nie posiada on zintegrowanej karty z płytą główną) warto zainteresować się modelami zewnętrznymi podpinanymi pod port USB. Zakup dedykowanych kart wewnętrznych często jest mocno utrudniony lub niemożliwy, przez co karty sieciowe pod USB stają się nierzadko jednym słusznym wyborem. Oczywiście powinniśmy liczyć się z tym, że karty podpinane pod USB mogą ograniczyć prędkość transmisji danych. By zmaksymalizować tempo transmisji, warto poszukać kart, które wspierają możliwie najnowszy standard USB (3.0+) oraz najnowszy standard sieciowy AC lub N.

Karta sieciowa do komputera

Wybierając kartę sieciową do komputera stacjonarnego, warto pomyśleć o zakupie wewnętrznej karty sieciowej. Taki sprzęt pozwoli zmaksymalizować stabilność pracy oraz tempo przesyłu pakietów danych z modemu. Wybór wewnętrznej karty sieciowej z mocnymi antenami zapewni także stabilny sygnał mimo przeszkód lokalizacyjnych. Należy pamiętać, że przesył sygnału z magistrali PCI komputera będzie szybszy i wydajniejszy od transmisji sygnału z portu USB. Decydując się na kartę sieciową, warto wybrać tę, która wspiera najnowszy standard sieciowy – AC lub N), a także taką, która posiada mocne zewnętrzne i wewnętrzne anteny. Jeżeli nie chcemy montować karty sieciowej wewnątrz komputera, możemy wybrać także kartę podłączaną pod USB PC’ta.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentInterfejsTechnologia sieciowaSzyfrowanieZłącze
1 TP-Link TL-WN722N TP-Link TL-WN722N
223 opinie
TP-LinkUSBb/g/nWEP, WPA, WPA2n/a
2 TP-Link Archer T6E TP-Link Archer T6E
1 opinia
TP-LinkPCI-Ea/b/g/n/ac64/128-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSKAntena
3 TP-Link UE200 TP-Link UE200
1 opinia
TP-LinkUSB 2.0802.3, 802.3un/a1 x RJ-45
4 KONWERTER NAPIĘCIA Sieciowego z 230V na 12V czarny PLP53 KONWERTER NAPIĘCIA Sieciowego z 230V na 12V czarny PLP53
1 opinia
Apteln/an/an/an/a
5 TP-Link Archer T4U Plus TP-Link Archer T4U Plus
1 opinia
TP-Linkn/an/an/an/a
6 TP-Link TL-WN821N TP-Link TL-WN821N
31 opinii
TP-LinkUSBb/g/nWEP, WPA, WPA2, PSKAntena
7 D-Link DGE-528T D-Link DGE-528T
1 opinia
D-LinkPCIGigaEthernet (10/100/1000 Mbps)n/aRJ45
8 Karta Sieciowa Wifi Adapter Usb 3.0 1300 Mbps 5Ghz Karta Sieciowa Wifi Adapter Usb 3.0 1300 Mbps 5Ghz
1 opinia
n/an/an/an/a
9 TP-Link Archer T2U TP-Link Archer T2U
11 opinii
TP-LinkUSBa/b/g/n/acn/an/a
10 Karta Sieciowa Usb 3.0 Wi-Fi 5 1300 Mb/S Wu1300S Karta Sieciowa Usb 3.0 Wi-Fi 5 1300 Mb/S Wu1300S
1 opinia
n/an/an/an/a
11 Asus PCE-N15 Asus PCE-N15
2 opinie
AsusPCI-Eb/g/nWEP WPA, WPA2, PSKn/a
12 Karta Sieciowa Pci-E Wi-Fi 6 Ax5400 Bt 5.2 2X5 Dbi Karta Sieciowa Pci-E Wi-Fi 6 Ax5400 Bt 5.2 2X5 Dbi
1 opinia
n/an/an/an/a
13 TP-Link TL-WN781N (TL-WN781ND) TP-Link TL-WN781N (TL-WN781ND)
15 opinii
TP-LinkPCI-Eb/g/nWEP, WPA, WPA2, WPSAntena
14 TP-Link TX401 TP-Link TX401
1 opinia
TP-Linkn/an/an/an/a
15 ASUS USB-AX55 Nano (1800Mb/s a/b/g/n/ac/ax) ASUS USB-AX55 Nano (1800Mb/s a/b/g/n/ac/ax)
1 opinia
Asusn/an/an/an/a
16 TP-Link TG-3468 TP-Link TG-3468
14 opinii
TP-LinkPCI-EGigaEthernet (10/100/1000 Mbps)n/aRJ45
17 Qoltec Bezprzewodowy Adapter Wi-Fi USB z anteną 57001 Qoltec Bezprzewodowy Adapter Wi-Fi USB z anteną 57001
1 opinia
QoltecUSBb/g/nn/an/a
18 Tenda U10 Tenda U10
1 opinia
Tendan/an/an/an/a
19 TP-Link Archer T3U (Archer-T3U) TP-Link Archer T3U (Archer-T3U)
1 opinia
TP-LinkUSB 3.0n/an/an/a
20 Ovislink X.USB-3 Ovislink X.USB-3
1 opinia
OvislinkUSBa/b/g/nWEP, WPA, WPA2Antena

Najlepsze produkty: Karta sieciowa - Ranking i opinie

1. TP-Link TL-WN722N

TP-Link TL-WN722N

Zastosowanie produktu
Bezprzewodowa karta sieciowa USB TL-WN722N umożliwia podłączenie komputera lub laptopa do sieci bezprzewodowej zapewniając dostęp do szybkiego połączenia internetowego. Prędkość transmisji bezprzewodowej w standardzie N wynosi do 150 Mb/s, dzięki czemu możliwy jest płynny przekaz wideo lub korzystanie z gier online. Przycisk QSS umożliwia szybkie nawiązanie zabezpieczonego połączenia bezprzewodowego, chronionego przed zagrożeniami z zewnątrz.
Stabilna transmisja bezprzew...


Opinie:

Zakupiłem około rok temu, trzymam go pod biurkiem na czarną godzinę. Ogólnie wszystko spoko, przydaje się dodatkowy przewód bo adapter jest dosyć szeroki i blokuje kilka portów usb z tyłu komputera. Wykręcana antena też na plus - można wymienić na lepszą w razie potrzeby. Jedyny mankament na ten moment to restarty adaptera co jakiś czas.
27NawrockyPL
dobre wykonanie, łatwość w użytkowaniu, dobry zasięg.
Paweł

Dane techniczne:

InterfejsUSB
Technologia sieciowab/g/n
SzyfrowanieWEP, WPA, WPA2

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
wisp.pl

Ilość opinii:
114
TP-Link TL-WN722N
ivel.pl
Ocena:
4.9/5.0
Ilość opinii:
6768
Karta wlan usb TL-WN722N tp-link
Avans.pl
Ocena:
3.9/5.0
Ilość opinii:
4182
Karta sieciowa TP-LINK TL-WN722N
MediaMarkt.pl
Ocena:
3.1/5.0
Ilość opinii:
14473
Bezprzewodowa karta sieciowa USB TP-LINK TL-WN722N
OleOle!
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
31472
TP-LINK TL-WN722N


2. TP-Link Archer T6E

TP-Link Archer T6E
KARTA SIECIOWA TP-LINK PCIe Archer T6E Najważniejsze cechy

 • Łatwa instalacja -- Podłączając kartę sieciową Archer T6E do gniazda PCI-E, w prosty sposób zwiększysz możliwości swojego komputera.
 • Duża prędkość transmisji danych -- Do 1300 Mb/s (867 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz 400 Mb/s w paśmie 2,4 GHz).
 • Dwa pasma w standardzie 802.11ac -- Trzy razy szybsze połączenia niż w standardzie 802.11n, idealne w przypadku intensywnego korzystania z sieci.
 • Beamforming -- Sygnały Wi-Fi otrzymują odpowiedni k...

Dane techniczne:

InterfejsPCI-E
Technologia sieciowaa/b/g/n/ac
ZłączeAntena
Szyfrowanie64/128-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11547
Karta sieciowa TP-LINK Archer T6E | Bezpłatny transport
wisp.pl

Ilość opinii:
114
TP-Link Archer T6E
x-kom.pl
Ocena:
4.8/5.0
Ilość opinii:
28769
TP-Link Archer T6E (802.11b/g/n/ac 1300Mb/s) DualBand - darmowy odbiór w 22 miastach i bezpłatny zwrot Paczkomatem aż do 15 dni
RTV EURO AGD
Ocena:
4.2/5.0
Ilość opinii:
48153
TP-LINK Archer T6E
OleOle!
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
31472
TP-LINK Archer T6E


3. TP-Link UE200

TP-Link UE200
Specyfikacja
Obsługa funkcji Plug & PlayTak
Zestaw układówRTL8152B
WewnętrznyNie
Zgodność z RoHSTak
Kolor produktuNiebieski
Kolor produktuBiały
Diody LEDTak
CertyfikatyCE, FCC
Zasilane prze USBTak
Głębokość produktu71 mm
Wysokość produktu16,2 mm
Szerokość produktu26 mm
Zakres temperatur (przechowywanie)-40 - 70 °C
Zakres wilgotności względnej10 - 90%
Zakres temperatur (eksploatacja)0 - 40 °C
Dopuszczalna wilgotność względna5 - 90%
Technologi...

Dane techniczne:

InterfejsUSB 2.0
Technologia sieciowa802.3, 802.3u
Złącze1 x RJ-45

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11547
Karta sieciowa TP-LINK UE200
wisp.pl

Ilość opinii:
114
TP-Link UE200
Avans.pl
Ocena:
3.9/5.0
Ilość opinii:
4182
Karta sieciowa TP-LINK UE200
RTV EURO AGD
Ocena:
4.2/5.0
Ilość opinii:
48153
TP-LINK UE200
OleOle!
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
31472
TP-LINK UE200


Najtańsze produkty: Karta sieciowa

1. KONWERTER NAPIĘCIA Sieciowego z 230V na 12V czarny PLP53

KONWERTER NAPIĘCIA Sieciowego z 230V na 12V czarny PLP53
Uniwersalny konwerter napięcia sieciowego z 230V na 12V. Wyposażony we wtyk zapalniczki samochodowej 12V. Reduktor posiada zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe oraz przeciwprzepięciowe, które chroni sprzęt przed przepięciami w instalacji elektrycznej. Pasuje do wszystkich urządzeń elektronicznych standardowo zasilanych z 12V zapalniczki samochodowej. Cechy i specyfikacja produktu: Uniwersalny konwerter napięcia sieciowego z 230V na 12V. Wyposażony we wtyk zapalniczki samochodowej 12V. Redukto...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

KONWERTER NAPIĘCIA Sieciowego z 230V na 12V czarny PLP53


2. Qoltec Bezprzewodowy Adapter Wi-Fi USB z anteną 57001

Qoltec Bezprzewodowy Adapter Wi-Fi USB z anteną 57001
Specyfikacja
Kolor produktuCzarny
WewnętrznyNie
Konstrukcja antenyZewnętrzny
AntenaTak
Głębokość produktu16 mm
Szerokość produktu19 mm
Waga produktu2,6 g
Wysokość produktu7 mm
Zakres temperatur (eksploatacja)-10 - 60 °C
Zakres temperatur (przechowywanie)-20 - 70 °C
Standardy Wi- FiWi-Fi 4 (802.11n)
Standardy Wi- Fi802.11b
Standardy Wi- Fi802.11g
Wi-FiTak
Maksymalna szybkość przesyłania danych150 Mbit/s
Standardy komunikacyjneIEEE 802.11b
Sta...

Dane techniczne:

InterfejsUSB
Technologia sieciowab/g/n

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Neonet.pl

Ilość opinii:
9676
QOLTEC Adapter Wi-Fi USB z antena bezprzewodowy 57001 >> DARMOWA DOSTAWA OD 99ZŁ > SPRAWDŹ WSZYSTKIE PROMOCJE > RATY DO 30X0% | Darmowa dostawa


3. TP-Link TG-3468

TP-Link TG-3468
Specyfikacja
Zgodność z RoHSTak
WewnętrznyTak
Kolor produktuZielony
Rekomendowane użyciePC/Notebook
CertyfikatyCE, FCC
Zakres temperatur (eksploatacja)0 - 40 °C
Zakres temperatur (przechowywanie)-40 - 70 °C
Zakres wilgotności względnej10 - 90%
Dopuszczalna wilgotność względna5 - 90%
Standardy komunikacyjneIEEE 802.3u
Standardy komunikacyjneIEEE 802.1p
Standardy komunikacyjneIEEE 802.3
Standardy komunikacyjneIEEE 802.1Q
Standardy komunikacyjneIEEE 80...

Opinie:

Polecam
Max
5/5
Grzesznik

Dane techniczne:

InterfejsPCI-E
Technologia sieciowaGigaEthernet (10/100/1000 Mbps)
ZłączeRJ45

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11547
Karta sieciowa TP-LINK TG-3468 V4
wisp.pl

Ilość opinii:
114
TP-Link TG-3468
Avans.pl
Ocena:
3.9/5.0
Ilość opinii:
4182
Karta sieciowa TP-LINK TG-3468 V4
RTV EURO AGD
Ocena:
4.2/5.0
Ilość opinii:
48153
TP-LINK TG-3468
OleOle!
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
31472
TP-LINK TG-3468


Porównanie TOP 3

TP-Link TL-WN722N TP-Link TL-WN722N TP-Link Archer T6E TP-Link Archer T6E TP-Link UE200 TP-Link UE200
Cena
ProducentTP-LinkTP-LinkTP-Link
InterfejsUSBPCI-EUSB 2.0
Technologia sieciowab/g/na/b/g/n/ac802.3, 802.3u
SzyfrowanieWEP, WPA, WPA264/128-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSKn/a
Złączen/aAntena1 x RJ-45

12 KOMENTARZE

 1. Dobrze, że pojawił się taki artykuł bo ja w ogóle nie wiem nic na temat najlepszej karty sieciowej. Teraz już wiem więcej, więc na pewno doszkoliłam się w tym temacie. Jeżeli będę miała w przyszłości stanąć przed zakupem, będę już wiedziała na co mam zwracać uwagę i jaką wybrać, żeby był to dobry sprzęt, wysokiej jakości.

 2. W sieci masa artykułów na temat takich produktów jak najlepsza karta sieciowa, jednak nie zawsze są w nich konkrety. Tutaj widzę coś zupełnie innego i bardzo chwalę! Sam kupowałem ostatnio TP-Linka i jestem bardzo zadowolony z tej karty sieciowej. Polecam sprawdzać tylko wszystkie parametry, żeby później nie było rozczarowania.

 3. Szukałam przez długi czas dobrej karty sieciowej. Często te, które miałam zrywały mi połączenia. Pytałam kilku znajomych o rady, ale nikt nie umiał mi dobrze doradzić. Raz dość przyjazny pan sprzedawca w sklepie ze sprzętem komputerowym polecił mi D-Link DWA-171. Ta karta sieciowa sprawdziła się u mnie i szczerze polecam bardzo.

 4. Widzę, że pojawiają się tutaj odpowiedzi, więc może znajdzie się ktoś doświadczony, kto będzie chciał mi pomóc. Mianowicie chodzi o to, jaka karta sieciowa będzie dobra? Nie wiem na co mam zwrócić uwagę, czego szukać… do czego ją dopasować? Chyba najlepiej będzie iść do stacjonarnego sklepu, co? Czy może lepiej wpisać model komputera i tym sposobem szukać?

  • Gosiu przeczytaj jeszcze raz artykuł na spokojnie i na pewno wybierzesz coś dla siebie i przede wszystkim będziesz wiedziała w jaki sposób jej szukać. Dobra karta sieciowa to ważna rzecz, ale na pewno sobie poradzisz. Możesz zawsze nam napisać, czy oczekujesz karty zewnętrznej czy wewnętrznej? Jakiej prędkości?

 5. Ostatnio kupiłem TP-LINK TL-WN881ND i myślałem, że to dobra karta sieciowa. Mam mieszane uczucia po użytkowaniu. Dla mnie to takie pół na pół. Z Linuxem mi w ogóle nie działała. Jak z innym systemem działa to znowu zasięg ucieka i jest tragicznie słaby. Ale czego się spodziewać po takiej cenie…

 6. W moim komputerze Acer coś mam problem z kartą sieciową. Co jakiś czas mam taki problem że nie łączy mnie z internetem, wybija i internetu nagle nie ma. Czasami jak zresetują komputer to sieć wraca, ale często jest tak, że po prostu jej nie ma i dopiero na następny dzień jest wszystko OK. Gwarancja mnie już nie obejmuje więc zastanawiam się w jaki sposób to naprawić.

  • Zobacz koniecznie za nową kartą, bo takie rozwiązanie nie jest dobre i przecież w komputerze jest potrzebny internet. No chyba, że tobie nie. Ja nie cudowałbym bo czasami tak się zaczyna i później karta całkowicie pada. Na początku znajdź kartę zewnętrzną i zobacz czy problem zniknie. Moim zdaniem powinien. Sprawdź, dobra karta sieciowa to np. TP-LINK możesz na początek ją zastosować i zobaczyć czy problem minie.

 7. Szukam która dobra karta sieciowa będzie odpowiednia dla mnie – ale musi to być karta zewnętrzna. Macie jakieś swoje typy, może czegoś używacie? Jakie modele polecacie? Chcę coś kupić do weekendu więc niewiele czasu zostało. Może ktoś mi poleci którąś?

  • Mogę Ci polecić kilka zewnętrznych modeli, może sobie coś dopasujesz. W sklepie na pewno masz spory wybór, więc ewentualnie zawsze warto iść i zobaczyć. Ja ze swojej strony powiem, że dobra karta sieciowa zewnętrzna to TP-LINK TL-WN821N, Karta D-LINK DWA-172 albo już coś droższego TP-LINK Archer T9UH.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Filtruj ranking