Karta sieciowa

Karta sieciowa zapewnia dostęp do sieci zarówno na PC’tach, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. O ile smartfony i tablety posiadają zintegrowane karty sieciowe, o tyle często zakupienie zewnętrznej lub wewnętrznej karty sieciowej do PC’ta albo laptopa leży po stronie użytkownika.

W artykule podpowiadamy, czym jest i jak działa karta sieciowa, wymienimy najpopularniejsze konstrukcje, zaprezentujemy podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów, a także podamy popularne przedziały cenowe.

Czym jest i jak działa karta sieciowa?

Karta sieciowa klasyfikowana jest do kart rozszerzeń (funkcjonalności komputerów), której zadanie opiera się na transformowaniu odebranych pakietów danych w sygnały możliwe od przesyłania w ramach sieci komputerowej. Funkcjonowanie kart sieciowych związane jest z obsługą określonych standardów, takich jak: Ethernet, Token Ring, ArcNet, 100VGAnylan, FDDI i wielu innych. Karta sieciowa może pracować wyłącznie w jednym standardzie naraz.

Każda karta sieciowa zaimplementowana w sieci komputerowej posiada własny adres fizyczny, zwany adresem MAC. Adres ten nadawany jest przez producenta i umieszczany w pamięci stałej karty.

Zewnętrzne i wewnętrzne karty sieciowe

Podstawowym kryterium podziału kart sieciowych jest podział na konstrukcje wewnętrzne i zewnętrzne – montowane wewnątrz komputera za pomocą szyny PCI albo do portu USB na zewnątrz PC’ta lub laptopa.

Karta sieciowa Wi-Fi

Karty sieciowe Wi-Fi są kartami wewnętrznymi podłączanymi do magistrali PCI komputera lub zewnętrznymi wpinanymi do portu USB. Doskonale nadają się one do komputerów typu PC oraz laptopów. Tego typu karty mają swoje wady i zalety.

Do niewątpliwych zalet możemy zaliczyć dużą mobilność, łatwość montażu i ograniczenie plątaniny kabli. Wybierając takie rozwiązanie, możemy bez przeszkód korzystać z sygnału emitowanego przez modem tak długo, jak komputer znajdzie się w jego zasięgu.

Podstawową wadą kart Wi-Fi jest ich nieco mniejsza przepustowość. By ograniczyć jej straty, podczas wybierania karty sieciowej bezprzewodowej należy zwrócić szczególną uwagę na wykorzystywany przez nią standard transmisji danych. Obecnie najnowszą i najpopularniejszą technologią jest standard AC, którego szerokość pasma wynosi od 20 do 160 MHz, a przepustowość oscyluje w granicach od 433 do 1300 Mb/s. Nieco starszym i jednocześnie tańszym rozwiązaniem jest standard N, który pozwala uzyskać przepustowość na poziomie od 150 do 600 Mb/s.

Karta sieciowa USB

Karty sieciowe USB produkowane są wyłącznie jako karty bezprzewodowe montowane na zewnątrz komputera – naturalnie do jego portu USB. Jest to rozwiązanie, które szczególnie mocno dedykowane jest komputerom mobilnym. Niemniej jednak ze względu na rozwój technologiczny i dobre parametry kart sieciowych podpinanych pod USB, można je instalować także do komputerów stacjonarnych.

Do ich zalet można zaliczyć błyskawiczny i banalny montaż, który sprowadza się do wpięcia karty oraz zainstalowaniu dedykowanych sterowników. Poza tym karta tego typu jest ekstremalnie mobilna i z powodzeniem może być wykorzystywana z wieloma urządzeniami naprzemiennie. Wadami kart sieciowych USB jest zajmowanie portu USB oraz niższa przepustowość sygnału niż kart sieciowych wewnętrznych. Poza tym ze względu na mniejszą ilość i słabsze anteny mogą one gorzej odbierać sygnał wysyłany z modemu.

Na jakie parametry kart sieciowych zwracać uwagę?

Poza wymienionymi powyżej parametrami, przed podjęciem zakupowej decyzji należy zwrócić uwagę na: moc anteny i ilość anten.

Moc anteny określana jako zysk energetyczny i wyrażana w dB pozwala określić, jak antena radzi sobie z odbiorem sygnału. W przypadku sygnału, który musi pokonać grube ściany, sufit lub wiele innych przeszkód, warto zainwestować w karty sieciowe wyposażone w anteny o dużym zysku energetycznym. Im większa moc anteny, tym sygnał będzie stabilniejszy.

Ilość anten determinuje szybkość transmisji danych. Anteny montowane w kartach sieciowych dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Karty podpinane pod magistralę PCI komputerów zwykle posiadają mocne anteny zewnętrzne oraz kilka anten wewnętrznych, podczas gdy wiele modeli kart pod USB posiada wyłącznie anteny wewnętrzne z możliwością podpięcia dodatkowych anten zewnętrznych.

Karta sieciowa do laptopa

Poszukując karty sieciowej do laptopa (o ile nie posiada on zintegrowanej karty z płytą główną) warto zainteresować się modelami zewnętrznymi podpinanymi pod port USB. Zakup dedykowanych kart wewnętrznych często jest mocno utrudniony lub niemożliwy, przez co karty sieciowe pod USB stają się nierzadko jednym słusznym wyborem. Oczywiście powinniśmy liczyć się z tym, że karty podpinane pod USB mogą ograniczyć prędkość transmisji danych. By zmaksymalizować tempo transmisji, warto poszukać kart, które wspierają możliwie najnowszy standard USB (3.0+) oraz najnowszy standard sieciowy AC lub N.

Karta sieciowa do komputera

Wybierając kartę sieciową do komputera stacjonarnego, warto pomyśleć o zakupie wewnętrznej karty sieciowej. Taki sprzęt pozwoli zmaksymalizować stabilność pracy oraz tempo przesyłu pakietów danych z modemu. Wybór wewnętrznej karty sieciowej z mocnymi antenami zapewni także stabilny sygnał mimo przeszkód lokalizacyjnych. Należy pamiętać, że przesył sygnału z magistrali PCI komputera będzie szybszy i wydajniejszy od transmisji sygnału z portu USB. Decydując się na kartę sieciową, warto wybrać tę, która wspiera najnowszy standard sieciowy – AC lub N), a także taką, która posiada mocne zewnętrzne i wewnętrzne anteny. Jeżeli nie chcemy montować karty sieciowej wewnątrz komputera, możemy wybrać także kartę podłączaną pod USB PC’ta.

Karta sieciowa - Ranking 2022

Jeżeli chcesz kupić Karta sieciowa, to warto skorzystać z poniższego rankingu, w którym znajdują się zawsze aktualne i najpoularniejsze produkty w danej kategorii. Dane o produktach udostępniane są przez porównywarkę cen Skąpiec.pl.

RankingKarta sieciowaProducentCena
1TP-Link TL-WN821NTP-LinkAktualna Cena
2TP-Link TL-WN823NTP-LinkAktualna Cena
3TP-Link Archer T4UTP-LinkAktualna Cena
4TP-Link Archer T4U PlusTP-LinkAktualna Cena
5TP-Link Archer T9UHTP-LinkAktualna Cena
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 ocena, średnia: 5,00 na 5)

Karta sieciowa - Opinie - 10

 1. Dobrze, że pojawił się taki artykuł bo ja w ogóle nie wiem nic na temat najlepszej karty sieciowej. Teraz już wiem więcej, więc na pewno doszkoliłam się w tym temacie. Jeżeli będę miała w przyszłości stanąć przed zakupem, będę już wiedziała na co mam zwracać uwagę i jaką wybrać, żeby był to dobry sprzęt, wysokiej jakości.

  Odpowiedz
 2. W sieci masa artykułów na temat takich produktów jak najlepsza karta sieciowa, jednak nie zawsze są w nich konkrety. Tutaj widzę coś zupełnie innego i bardzo chwalę! Sam kupowałem ostatnio TP-Linka i jestem bardzo zadowolony z tej karty sieciowej. Polecam sprawdzać tylko wszystkie parametry, żeby później nie było rozczarowania.

  Odpowiedz
 3. Szukałam przez długi czas dobrej karty sieciowej. Często te, które miałam zrywały mi połączenia. Pytałam kilku znajomych o rady, ale nikt nie umiał mi dobrze doradzić. Raz dość przyjazny pan sprzedawca w sklepie ze sprzętem komputerowym polecił mi D-Link DWA-171. Ta karta sieciowa sprawdziła się u mnie i szczerze polecam bardzo.

  Odpowiedz
 4. Widzę, że pojawiają się tutaj odpowiedzi, więc może znajdzie się ktoś doświadczony, kto będzie chciał mi pomóc. Mianowicie chodzi o to, jaka karta sieciowa będzie dobra? Nie wiem na co mam zwrócić uwagę, czego szukać… do czego ją dopasować? Chyba najlepiej będzie iść do stacjonarnego sklepu, co? Czy może lepiej wpisać model komputera i tym sposobem szukać?

  Odpowiedz
  • Gosiu przeczytaj jeszcze raz artykuł na spokojnie i na pewno wybierzesz coś dla siebie i przede wszystkim będziesz wiedziała w jaki sposób jej szukać. Dobra karta sieciowa to ważna rzecz, ale na pewno sobie poradzisz. Możesz zawsze nam napisać, czy oczekujesz karty zewnętrznej czy wewnętrznej? Jakiej prędkości?

   Odpowiedz
 5. Ostatnio kupiłem TP-LINK TL-WN881ND i myślałem, że to dobra karta sieciowa. Mam mieszane uczucia po użytkowaniu. Dla mnie to takie pół na pół. Z Linuxem mi w ogóle nie działała. Jak z innym systemem działa to znowu zasięg ucieka i jest tragicznie słaby. Ale czego się spodziewać po takiej cenie…

  Odpowiedz
 6. W moim komputerze Acer coś mam problem z kartą sieciową. Co jakiś czas mam taki problem że nie łączy mnie z internetem, wybija i internetu nagle nie ma. Czasami jak zresetują komputer to sieć wraca, ale często jest tak, że po prostu jej nie ma i dopiero na następny dzień jest wszystko OK. Gwarancja mnie już nie obejmuje więc zastanawiam się w jaki sposób to naprawić.

  Odpowiedz
  • Zobacz koniecznie za nową kartą, bo takie rozwiązanie nie jest dobre i przecież w komputerze jest potrzebny internet. No chyba, że tobie nie. Ja nie cudowałbym bo czasami tak się zaczyna i później karta całkowicie pada. Na początku znajdź kartę zewnętrzną i zobacz czy problem zniknie. Moim zdaniem powinien. Sprawdź, dobra karta sieciowa to np. TP-LINK możesz na początek ją zastosować i zobaczyć czy problem minie.

   Odpowiedz
 7. Szukam która dobra karta sieciowa będzie odpowiednia dla mnie – ale musi to być karta zewnętrzna. Macie jakieś swoje typy, może czegoś używacie? Jakie modele polecacie? Chcę coś kupić do weekendu więc niewiele czasu zostało. Może ktoś mi poleci którąś?

  Odpowiedz
  • Mogę Ci polecić kilka zewnętrznych modeli, może sobie coś dopasujesz. W sklepie na pewno masz spory wybór, więc ewentualnie zawsze warto iść i zobaczyć. Ja ze swojej strony powiem, że dobra karta sieciowa zewnętrzna to TP-LINK TL-WN821N, Karta D-LINK DWA-172 albo już coś droższego TP-LINK Archer T9UH.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz