Router na kartę SIM

Router na kartę SIM, to urządzenie które pozwala korzystać z internetu mobilnego przez wiele urządzeń jednocześnie. Czyli jeżeli mamy wykupiony internet mobilny od któregoś z operatorów komórkowych, to aby korzystać z niego na różnych urządzeniach potrzebujemy routera na kartę SIM. Kartę wkładamy do routera, konfigurujemy (zwykle jest to proste i intuicyjne) i możemy korzystać z internetu mobilnego łącząc się przez Wi-Fi z różnych urządzeń (np.: telefonów, laptopów, tabletów). Oczywiście możemy też podłączyć się do routera kablem LAN i też korzystać z internetu. Tego typu routery kupuje się głównie z myślą o internecie mobilnym LTE (4G), ale również może się on łączyć z siecią 3G (UMTS) i 2G (GSM) – jeżeli nie mamy zasięgu LTE. Podsumowując router na kartę SIM to mobilny Internet w całym domu 🙂

Mały router na kartę SIM

Niewielki router na kartę SIM, to dość tanie urządzenia wielkości pendrive, które wkłada się do port USB laptopa/komputera. Takie urządzenie jest bardzo lekkie i można mieć je zawsze przy sobie (korzystając z ultrabooka, laptopa). Minusem takiego niewielkiego routera może być słabszy zasięg, wynikający z bardzo małej anteny. Na szczęście, jest ona wystarczająco mocna, by odbierać sygnał nawet poza miastem, a w przypadku braku zasięgu szybkiej sieci LTE, potrafią się one automatycznie przełączyć na wolniejsze połączenie 2G, 3G (co wierzcie mi też jest funkcjonalne). Małe routery oczywiście nie mają jakiś super opcji konfiguracyjnych (co nie każdemu jest potrzebne), a także nie można rozszerzyć ich możliwości odbioru sygnału za pomocą anteny.

Takie rozwiązanie jest najlepsze, jeśli chcesz korzystać z Internetu poza domem. Często wybierane jest na przykład przez osoby, które podróżują i w tym czasie, nie chcą się odłączać od sieci.

Dobry router na kartę SIM z anteną

Internet na kartę jest dziś na tyle tani, że może stanowić alternatywę dla internetu szerokopasmowego. W rozwiązaniach domowych najczęściej wykorzystywane są większe routery wyposażone w jedną lub więcej anten. Pozwalają one korzystać z sieci także wtedy, gdy zasięg nie należy do idealnych, a także zapewniają stałe parametry ściągania i wysyłania plików.

Routery o standardowych rozmiarach posiadają złącza na kabel LAN, które umożliwiają podłączenie do Internetu jednego lub więcej komputerów. Podczas zakupów zwracaj uwagę na to, czy router na kartę SIM, posiada obsługę 4G LTE. Co jest standardem aktualnie, ale na to zwrócić uwagę trzeba.

Antena w niektórych modelach jest ukryta w środku urządzenia. Część urządzeń oferuje także dwie anteny – jedna jest ukryta w obudowie, a druga standardowa.

Router na kartę SIM z mocną anteną

W niektórych miejscach w Polsce zasięg internetu jest na tyle słaby, że zachodzi konieczność kupna wyspecjalizowanego routera o jeszcze większym zasięgu, niż standardowe modele.

Najtańsze routery zwykle oferują niższe wzmocnienie sygnału od modeli w cenie kilkuset złotych. Z tego powodu, osoby mieszkające w miejscach na skraju zasięgu dostępu internetu, powinny liczyć się z wyższym wydatkiem.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup routera, którego moc można zwiększyć dzięki zewnętrznej antenie, montowanej w jego gnieździe. Zasięg routera maleje, jeśli jest on umieszczony za betonową ścianą. Prawidłowe umiejscowienie routera, znacznie zwiększa jego zasięg.

Router na kartę SIM do firmy

Dobry router na kartę SIM, musi oferować także możliwość ochrony danych użytkownika. To szczególnie ważne wtedy, gdy wykorzystujemy nasz router do zadań służbowych. Z tego powodu, router na kartę SIM, powinien posiadać następujące zabezpieczenia:

 • szyfrowanie plików za pomocą silnego algorytmu
 • filtrowanie adresów MAC – w ten sposób do routera podłączą się nie tylko wybrane urządzenia – przyłączenie komputera czy telefonu, musi być zatwierdzone wcześniej przez administratora
 • aktualne, bezpieczne oprogramowanie – z tego powodu, lepiej jest wybierać nowe modele routerów znanych firm. Ich producenci oferują zwykle dłuższe wsparcie.
 • Możliwość włączenia zapory systemu – o jej jakości można się przekonać na przykład dzięki testom umieszczonym w sieci.

Ważną kwestią, która dotyczy wszystkich routerów jest to, czy posiadają one interface w języku polskim oraz czy proces konfiguracji, jest skomplikowany. Niektóre routery na kartę SIM, pozwalają na szybkie stworzenie bezpiecznej, szyfrowanej sieci jednak opcje domyślne, które są wtedy ustawiane, są łatwiejsze do obejścia niż w przypadku zabezpieczeń konfigurowanych ręcznie.

Ranking routerów na kartę SIM

na ten moment proszę zobaczyć ten: ranking routerów LTE

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

11 KOMENTARZE

 1. Doskonałe rozwiązanie! Musiałam właśnie ostatnio kupić taki modem, nie wiedziałam wcześniej że są takie zewnętrzne, działające na kartę a do tego wifi. Teraz już bez problemu korzystam z Internetu.

 2. Taki sprzęt jest doskonały na wyjazdy. Dobry router na kartę sim można zabrać ze sobą wszędzie. Dla mnie bardzo ważne jest żeby dobrze odbierał. Mam jeden mały, najlepszy router na kartę sim według mnie i mogę z nim podróżować wszędzie. Jako, że nie rozstaję się z Internetem to takie rozwiązanie jest dla mnie najlepsze i niezastąpione.

 3. A jeśli chodzi o Netgear? Który model zakładając budżet do 500 zł?
  Która wersja powinna pozwolić korzystać z netu w całym domu?
  Na powierzchni 300 metrów?

 4. Najlepszy router na kartę SIM, który posiadałam kilka lat temu, kupiłam za niewiele ponad 100 zł. Był naprawdę sprawny i zawsze się sprawdzał. Myślę, że to super rozwiązanie, które jest pomocne w każdej sytuacji. Ja miałam taki przenośny router, który zabierałam zawsze ze sobą. Mogłam pracować w podróży i to mi się najbardziej podobało.

 5. Kilka tygodni temu kupiłam router na kartę SIM, bo potrzebowałam przenośnego Internetu do pracy. Okazało się, że to malutkie urządzenia, które bardzo dobrze działają i nie ma z nimi żadnego problemu większego. Ja się z tego powodu bardzo cieszę, bo mogę bez problemu pracować w każdym miejscu.

  • Przecież wiadomo, że jak chcesz mieć router mobilny to pracy w podróży to albo udostępnisz sobie neta z telefonu, albo wybierzesz mały na USB. Do tego aby pracował w domu i udostępniał neta przez wi-fi, a także posiadał wiele innych przydatnych funkcji potrzebny jest taki jak w podają w artykule.

 6. Ciągle nie wiem jaki router na kartę sim wybrać… Czy uważacie, że model ASUS RT-AC750 będzie dobry? Chciałabym, żeby router miał dobry zasięg, bo drugi pokój jest dość daleko od salonu, a niestety w jednym i drugim pomieszczeniu zasięg musi być taki sam. Ciężko mi się zdecydować na coś konkretnego, bo nie mam doświadczenia z routerami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Filtruj ranking