Router LTE

Dostęp do Internetu poprzez technologię LTE staje się obecnie powszechny i jednocześnie jest to bardzo dobra alternatywa dla standardowego domowego internetu z kablówki czy neostrady. LTE to technologia mobilnego dostępu do Internetu od operatorów komórkowych. Internet LTE (określany także jako 4G) to następca technologi 3G. Następca bardzo godny, bo tak jak już wspomniano, może być alternatywą dla Internetu kablowego. Alternatywą zarówno w miejscach gdzie jest dostęp do kablówki (czyli w miastach), ale również dla osób, które mieszkają w mniejszych miejscowościach, czy na obrzeżach miast, gdzie można mieć tylko Internet mobilny.

Z Internetu LTE można korzystać na smartfonach czy tabletach, natomiast jeśli chcemy skorzystać z jego dobrodziejstw na komputerze czy laptopie, to musimy dokupić router z wbudowanym modemem LTE albo modem LTE podłączany do laptopa za pomocą portu USB. Jeżeli mamy tylko modem LTE, to niestety nie mamy możliwości korzystania z Internetu na wielu urządzaniach. No i właśnie dlatego jest nam do tego potrzebny router z modemem LTE, czyli wkładamy kartę SIM i cieszymy się Internetem na wielu urządzeniach.

Router z modemem LTE

Jeżeli chcemy korzystać z Internetu mobilnego LTE w domu, to potrzebujemy jak to się czasem określa: stacjonarnego routera z wbudowanym modemem LTE. Od zwykłego routera różni się on tylko tym, że posiada slot na kartę SIM (otrzymujemy ją od operatora komórkowego po wykupieniu usługi takiego internetu). Poprzez wbudowany modem router może “odbierać” Internet mobilny z takiej karty SIM i rozsyłać go poprzez WiFi do innych urządzeń. Urządzeniami tymi mogą być: smartfon, tablet, laptop, telewizor ze SMART TV, konsola do gier, itd.). Oczywiście router będzie posiadał również porty LAN, czyli można podłączyć się do routera poprzez kabel i tak korzystać z Internetu.

Pozostałe funkcje routera LTE są już takie same jak w standardowych routerach. A jaki dobry router LTE wybrać? Na pewno dostosowany do naszych potrzeb, a do zastosowań typowo domowych, to nie potrzebujemy tutaj wchodzić w jakieś techniczne szczegóły. Każdy zaproponowany przez nas router LTE spełni Wasze oczekiwania. Czyli będą to routery LTE z polskim interfejsem, bardzo łatwe w konfiguracji, z odpowiednimi antenami, żeby odebrać sygnał LTE, itd.

Router LTE na kartę SIM

Często nazywa się go także mobilnym routerem. Jeśli często korzystasz z komputera w zasięgu sieci LTE i masz korzystną (czyli pozbawioną limitu) ofertę u operatora, to bardzo dobre rozwiązanie. Dobry router LTE na kartę SIM jest zwykle o wiele większy niż tradycyjny, miniaturowy router podłączany do gniazda USB, jednak dzięki temu zyskujemy znacznie wyższy zasięg. Wybór routerów LTE na kartę SIM jest wciąż dość mały i ogranicza się do kilku modeli.

Niektóre, najlepsze routery tego typu obsługują także sieć Wi-Fi, dzięki czemu można z nich korzystać także poza dużymi miastami. Często są one wyposażone także w baterię. Wiele osób wybiera routery, które są dostępne w ofercie operatorów sieci komórkowych. Jeśli sprawdzimy, jak dużo kosztuje taki sprzęt, okaże się, że lepszym rozwiązaniem jest zakup zwykłego routera i niedopłacanie za niego u operatora.

Dzięki temu będziemy mogli wybrać najlepszy router, który jest w pełni dopasowany do naszych potrzeb i zapłacić za niego znacznie mniej.

Router LTE do domu

Taki sprzęt sprawdzi się jedynie w miejscu, gdzie jest zasięg sieci LTE. Bardzo przydatną opcją w takim routerze jest ustawienie minimalnej prędkości internetu. Jeśli połączenie z Wi-Fi jest zbyt wolne, router przełącza się na LTE.

Dobrym rozwiązaniem może być router stacjonarny, który podłącza się do zasilacza. Jest on o wiele większy od routera przenośnego i dlatego oferuje lepszy zasięg i szybszy internet. Jeśli masz internet LTE i chcesz korzystać w nich z jednej karty SIM, powinieneś wybrać router z możliwością szybkiego włożenia karty SIM.

Routery LTE to dobre rozwiązanie dla firm, ponieważ można do nich podpiąć kilka bezprzewodowych telefonów.

Do domu możesz kupić także bardzo mały, dobry router, który będzie ładnie prezentował się na biurku. Taki router może mieć mniejszy zasięg, ale w wielu przypadkach nie stanowi to problemu, bo używa się go bezpośrednio obok komputera.

Router LTE przenośny do laptopa

Router tego typu może pracować bez zasilacza, dzięki czemu zabierzemy go, gdzie tylko chcemy. Niektóre modele mają wyświetlacz, wyświetlający niewielki interface. W takim routerze zwykle nie ma możliwości dodania dodatkowej anteny.

Najlepsze routery tego typu są bardziej wymagające pod względem zasilania, niż modele zasilane z USB, dlatego wyposażone są w baterię. Warto zwrócić uwagę na jej pojemność – może wynosić od 1500 do 3000 mAh. Im bateria ma wyższą pojemność, tym lepiej. Czas pracy routera wynosi od 6 do 10 godzin.

Kupując router LTE, sprawdź, jak wysoka jest prędkość jego działania. Jeśli korzystasz z szybkiego internetu w sieci komórkowej, wybierz router o jak najszybszym transferze.

Jeśli zamierzasz w przyszłości zmienić operatora Internetu, upewnij się, że Twój router nie ma blokady simlock.

Ciekawym rozwiązaniem jest router bezprzewodowy wyposażony w złącze na kartę microSD. Dzięki temu można używać go jako pamięć przenośną.

Aby router LTE był w pełni przenośny i pozwalał na komfortową pracę, musi mieć jak najmniejsze wymiary. Zasięg dobrego routera LTE nie jest najważniejszą kwestią, bo w miastach (a tylko tam można aktualnie odbierać sygnał), zasięg jest bardzo dobry.

Routery LTE do laptopów są wyposażane w wyświetlacze, ale ten element wpływa na ich krótki czas działania – ekran OLED pobiera sporo prądu.

LTE to technologia, która rozwija się i każdego dnia pojawia się coraz więcej urządzeń zewnętrznych umożliwiających ich odbiór. Jeśli mieszkasz w zasięgu tej sieci i podpisałeś umowę z operatorem, korzystanie z tej sieci na laptopie lub komputerze stacjonarnym jest bardzo wygodne i znacznie przyśpiesza wszystkie działania w internecie.

Można spodziewać się tego, że za kilka lat technologia LTE rozpowszechni się i zastąpi powolne Wi-Fi i 3G. Będzie to związane z tym, że modemy nie będą instalowane tylko w smartfonach, ale także w laptopach i innych urządzeniach.

Router LTE - Ranking 2022

Jeżeli chcesz kupić Router LTE, to warto skorzystać z poniższego rankingu, w którym znajdują się zawsze aktualne i najlesze produkty w danej kategorii. Dane o produktach udostępniane są przez porównywarkę cen Skąpiec.pl.

RankingRouter LTEProducentCena
1Huawei CPE Pro2HuaweiAktualna Cena
2Alcatel Mobilny router Link Zone 4G LTE ALC MW40VAlcatelAktualna Cena
3TP-Link TL-M7000TP-LinkAktualna Cena
Tak wyszukano artykuł:
 • router lte
 • router na karte sim
 • router lte na kartę sim
 • jaki router do LTE
 • router na karte sim lte
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 ocena, średnia: 5,00 na 5)

Router LTE - Opinie - 10

 1. Przenośny router wiele razy już mnie uratował 🙂 Co ja bym bez niego zrobiła to nie wiem. Korzystałam zarówno z modelu od ZTE oraz Huawei i byłam bardzo zadowolona. Teraz kupno takiego routera to granica do 100 zł ale to chyba i tak w przypadku nowych, a za grosze można kupić używany 🙂

  Odpowiedz
 2. ja TO WZIEŁEM STAREGO SAMSUNGA GALXY Y WŁOŻYŁEM SIM Z NIELIMITOWANYM 3G ZA 35ZŁ I SIĘ CIESZĘ. MOGŁO BY BYĆ LTE ALE JEST JAK JEST

  Odpowiedz
 3. Potrzebuję najtańszy w stosunku do jakości router lte pod sieć PLAY. Ma się nie wieszać, mieć możliwość wpięcia RJ-45, łatwe wpięcie i wypięcie karty sim. Ma mieć dobry zasięg nadawczy przez wifi, i oczywiście dobrze pobierać sygnał LTE. Proszę osoby znające się w temacie jak i użytkowników( testerów) o wypowiedzenie się i podanie modeli wraz z aktualną ceną urządzenia. PILNE!!! Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
 4. Obecnie, jak dla mnie, router LTE to jedyne rozwiązanie do Internetu. Ostatnio kupiłam taki router i jestem zadowolona. Firma nie ma wielkiego znaczenia, ważne są parametry, żeby internet śmigał jak należy. Ale tylko LTE.

  Odpowiedz
 5. “ekran OLED pobiera sporo prądu.” – autor tego stwierdzenia na OLEDach zna się jak kura na pieprzu. Jedną z zalet OLED jest własnie niskie zapotrzebowanie na prąd. Chcieliście sponiewierać routery wyposażone w ekran, to trzeba było napisać, że zamiast ekranu wystarczyłyby kontrolki LED ale OLED daje więcej możliwości prezentacji danych przy podobnym zapotrzebowaniu na prąd.

  Odpowiedz
 6. Kilka tygodni temu kupiłam nowy router, a dokładnie ALCATEL Link Zone 4G LTE. Jestem zadowolona. Najczęściej używam go w podróży i działa bez problemu. Jest mały, posiada niewielkie wyświetlacz na którym mamy info odnośnie baterii, zasięgu.. Zasięg tutaj działa bardzo dobrze, więc za tę cenę jest to wysoka jakość i dobry router LTE.

  Odpowiedz
 7. Model HUAWEI B315 LTE to bardzo dobry router LTE, który warto mieć. Bardzo prosty w obsłudze, łatwy jest do podłączenia, prędkość bez zarzutu bez problemu łapie i utrzymuje LTE. Prędkość zawsze jest pełna. Moim zdaniem warto jest swojej ceny i to porządny sprzęt, na który warto się zdecydować.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz