Router do Netii

Nie wiesz jak wybrać odpowiedni router do Netii? Możesz postawić na routery dostarczane przez firmę Netia. Sprzęty te na pewno będą kompatybilne z internetem od tego dostawcy i nie będą wymagać konfiguracji. Jeśli natomiast posiadasz już własny router lub zamierzasz zaopatrzyć się w router z innego źródła, powinieneś zapoznać się tematem.

Czym powinien się charakteryzować dobry router do Netii?

Jeżeli chcesz łączyć się z siecią bezprzewodowo, Twój router musi obsługiwać moduł Wi-Fi. Przy wyborze routera z zewnętrznego źródła, jeżeli korzystasz z linii TP lub Netii, zwróć uwagę czy sprzęt jest zgodny z Annexem A oraz, czy obsługuje standard ADSL2+. Natomiast jeżeli korzystasz z linii ISDN, router musi być zgodny z Annexem B. Większość urządzeń na rynku spełnia te parametry, dlatego nie ma większych obaw, że kupisz sprzęt niezgodny z zaleceniami dostawcy.

Szybkość routera

Prędkość łącza nie jest tożsama z prędkością routera. Należy o tym pamiętać przy wyborze zarówno routera, jak i prędkości łącza. W przypadku wolnego routera szybkie łącze może nie zostać w pełni wykorzystane. Szybkość routera określa głównie znak stawiany na końcu standardu 802.11. Obecnie najszybsze routery charakteryzują się standardem 802.11 ac, których przepustowość wynosi od 1 Gbps do 500 Mbps.

Nieco wolniejsze są te ze standardem 802.11 n. Jest on najpopularniejszym standardem w Polsce, szybkość transmisji wynosi od 600 Mbps do 150 Mbps. Jeszcze wolniejszy jest standard 802.11 g, który umożliwia maksymalnie 54 Mbps przepustowości. Standardy 802.11 b oraz 802.11 a powoli znikają z rynku.

Poza samym standardem 802.11 szybkość routera uzależniona jest od możliwości pracy w trybie dwóch pasm – 5 GHz oraz 2,4 GHz. Szybkości dla obydwu pasm sumują się i tak ze 100 Mbps dla 5 GHz oraz 300 Mbps z 2,4 GHz otrzymujesz w sumie router o prędkości 400 Mbps. Szybkość dla częstotliwości 2.4 GHz jest nieco ważniejsza, dlatego najpierw na nią powinieneś zwracać uwagę.

Bezpieczeństwo routera

Obecnie nowsze routery spełniają większość najważniejszych parametrów odnoszących się do bezpieczeństwa transmisji danych. Ciężko będzie Ci znaleźć router, który nie spełnia standardu szyfrowania WPA2.

Większość najlepszych routerów filtruje również adresy MAC. Funkcje te parę lat temu były drogimi dodatkami, teraz stały się standardowym wyposażeniem routerów, dlatego kwestia bezpieczeństwa rozwiązań oferowanych na rynku stoi na wysokim poziomie.

Zasięg routera

Zasięg routera uzależniony jest od ilości anten wewnętrznych oraz zewnętrznych. Anteny zewnętrzne łatwo zlokalizować, natomiast wewnętrzne ukryte są przed naszym wzrokiem. Dane o ilości anten wewnętrznych znajdują się w specyfikacji produktu.

Im więcej anten, tym zasięg będzie lepszy, ale również cena będzie wyższa. Najczęściej routery wyposażone są w anteny o parametrze od 3 dBi do 1,5 dBi. Jakość anteny określana jest tzw. zyskiem energetycznym. Takie wartości powinny wystarczyć dla większości użytkowników, jeżeli jednak zależy Ci na mocniejszym sygnale, ze względów przestrzennych, lub grubości ścian i stropów, istnieją na rynku routery z antenami o zysku 5 dBi.

Jeżeli nadal będzie to zbyt mała wartość, zawsze możesz podpiąć zewnętrzną antenę o maksymalnym zysku 8 dBi. Warto wiedzieć, że drewniane drzwi tłumią sygnał o 2,5 dB, a ściana z cegły średnio o 8 dB.

Na jakie dodatkowe parametry zwrócić uwagę?

Użyty w routerze procesor oraz pamięć operacyjna, która go wspiera, również są ważnymi parametrami. Określają moc oraz możliwości sprzętu. Lepsze routery posiadają dwurdzeniowe procesory, które dbają o niezawodną pracę urządzenia.

Dobrze byłoby, gdyby wybrany przez Ciebie router zawierał porty USB 3.0 lub eSATA, które pozwolą podpiąć do niego zewnętrzne urządzenia, takie jak np. drukarka. Obsługa systemu Android lub iOS pozwala na zarządzanie routerem z poziomu smartfona. Dzięki temu kontrola nad bezpieczeństwem i konfiguracją sieci może odbywać się zupełnie zdalnie.

Ciekawym rozwiązaniem jest również technologia kształtowania wiązki Wi-Fi wychodzącej z routera. Dzięki temu można znacząco wzmocnić sygnał, przez kierowanie wiązki w konkretne miejsce, zamiast rozsyłania sygnału sferycznie.

Nowocześniejsze routery wyposażone są we wbudowany dysk twardy, który pozwala na korzystanie z nich, jak z serwerów multimedialnych. Dzięki temu rozwiązaniu każde urządzenie znajdujące się w zasięgu sieci Wi-Fi jest w stanie uzyskać dostęp do zawartych na routerze plików multimedialnych. To samo tyczy się drukarek i drukowania w chmurze. Do podpięcia drukarki wymagany jest port USB 2.0.

Większość routerów posiada interfejs w języku angielskim, co może wpłynąć na utrudnioną konfigurację w przypadku mniej doświadczonych użytkowników. Jeżeli nie czujesz się silny z języka angielskiego, postaraj się wybrać sprzęt oferujący interfejs w języku polskim.

Oprogramowanie routera określa jego możliwości konfiguracyjne. Najtańsze routery oferują same podstawowe i okrojone funkcje, natomiast te lepszej klasy pozwalają na znacznie bardziej rozwiniętą konfigurację oraz personalizację urządzenia.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

15 KOMENTARZE

  1. Miałem kiedyś TP-Link, właśnie pod Netię. Powiem szczerze, że bardzo dobrze działał, płynnie, miał dobry zasięg, nie było żadnego problemu.. Później zmieniłem na inny router tego samego producenta i niestety miałem z tym problem.. :/ Nie wiem od czego to zależało, ale teraz już wszystko się na szczęście naprawiło. Firma i sam sprzęt na 4/5.

  2. Dobry router do Netii to na pewno Asus. Miałem i bardzo sobie chwaliłem. Łącze działało bez żadnego zarzutu. Żadnych problemów, a gdy coś się drobnego pojawiało, szybko można było sobie poradzić. Co prawda nie rozumiem osobiście tych produktów pod konkretną firmę, sieć ale niech będzie, niech mają. Na szczęście dobre routery można na rynku kupić, za niewielką cenę.

  3. Mój stary router do Netii się właśnie zepsuł. Nie wiem jak jaki się zdecydować, dla mnie to zawsze była magia. Dzięki za dobrze napisany artykuł, będę wiedział czego mam szukać. To znaczy na jakie parametry powinienem zwrócić uwagę 😉

  4. Dlaczego pojawiają się pytania jaki router do Netii wybrać skoro w abonamencie można dostać w cenie router? Zastanawia mnie to, bo niezbyt dobrze się znam na tym temacie, ale chcę teraz podłączyć internet w mieszkaniu i dało mi to do zastanowienia. Muszę kupić swój router? To jest lepsze rozwiązanie?

  5. Dlaczego pojawiają się pytania jaki router do Netii wybrać skoro w abonamencie można dostać w cenie router? Zastanawia mnie to, bo niezbyt dobrze się znam na tym temacie, ale chcę teraz podłączyć internet w mieszkaniu i dało mi to do zastanowienia. Muszę kupić swój router? To jest lepsze rozwiązanie?

  6. Ja używam TP-LINK Archer VR400 i moim zdaniem jest to dobry router do Netii. Wcześniej korzystałem na innym dostawcy ale też nie było żadnego problemu. Cena jest bardzo korzystna, myślę, że każdy może sobie na niego pozwolić. Działa bez żadnego problemu. Nie muszę do niego podchodzić, żadne resety nie są koniecznie. Zasięg działa, nic się nie zacina, nic nie znika.

    • Też mam ten router TP-LINK Archer VR400. Jako dedykowany do tej sieci działa bez żadnego zarzutu. Osobiście nie mam pytań jaki router do netii będzie najlepszy, bo uważam, że każdy będzie OK. Nie warto tylko moim zdaniem brać tych w umowe bo zawsze są średniej jakości, internet nie działa na nich na pełnych obrotach.

    • Witam, kupiłem router TP-LINK Archer C6, mam problemy z instalacją, nie widzi internetu, nie wiem co mogę robić żle przy instalacji, może jakieś podpowiedzi

  7. W poniedziałek kupiłem Netis WF2780 i podłączyłem po Internet. To dobry router do Netii bo mi właśnie działa na tej sieci. Podłączyłem bez żadnego problemu, dobrze się skonfigurował i bardzo szybko. Sieć bez problemów, nie ucieka, nie znika. Tak samo z zasięgiem. Doskonale działa, wszystkie strony się otwierają, podłączyliśmy wszystkie sprzęty i jakość połączenia się nie zmieniła w żaden sposób.

    • Ciągle się zastanawiam jaki router do Netii wybrać i ten gdzieś mi mignął w internetowym sklepie. Chyba ostatecznie się na niego skuszę, bo też odpowiada mi cena. Nie mam dużego mieszkania, więc chyba bez problemu powinien działać. Po tym komentarzu widzę, że może warto kupić… Chyba, że macie jakiś inny model do polecenia.

  8. Moim zdaniem najlepszy router do Netii to D-Link AC1200 DIR-825. Polecam, testuję go już kilka miesięcy, dla mnie nie ma żadnych wad. Standard bezprzewodowy to 1,2 (Gbps) – 802.11ac, częstotliwość pracy 2.4/5 Ghz (DualBand). Jeden port USB, LANów 4. Maksymalnie 1200 Mbps.

    • Miałam kiedyś ten router, ale ostatecznie go zmieniłam na inny. Coś mi uciekał zasięg i nie mogłam z tym dojść do ładu. Serwis już mnie nie obejmował, więc po prostu kupiłam nowy. Wzięłam TP-LINK TL-MR6400 i to bardzo dobry router do Netii. U mnie działa super. Obsługuje LTE więc to mnie cieszy najbardziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Filtruj ranking